Březen 2012

Chraňme a obdivujme své JÁ

31. března 2012 v 19:57 | Danča |  Od všeho trochu
Když se řekne já, co si představíte? Sami sebe? To je dobře, kdyby jste si představili někoho jiného, asi by s vámi nebylo něco v pořádku ;).

Ale teď vážně.

Pro člověka je důležité, aby si uvědomil, co vlastně to slovo zanmená. JÁ se dá vyložit několika způsoby... tak například: jen já, nikdo jiný! Ten, kdo tímto způsobem přemýšlí je snob. Namyšlený sebestředný snob. Tedy alespoň na první, druhý a i teřtí pohled. To, že se pořád zabývá jen sám sebou a všechno chce mít jen pro sebe ale ještě nemusí znamenat, že není někde hluboko, hodně hodně hluboko v srdci hodným člověkem. Jen se změnil - prostředí, lidé, všechny vjemy ho změnili.

V přírodě by tento jedinec přežil nejdéle. Tak například zebry. Máme ve stádě sebestřednou zebru. Když na stádo zaútočí lev, sebestředná zebra (tedy většina zeber - v divočině není moc rodinných typů) uteče, ani se neohlídne po zbytku stádu, jestli také dokázalo uniknout a proto se zachrání. Pokud je to zebří smolař, Murphyho zákony ji dostihnou a v nejbližší zatáčce sebou švihne na zem a něco ji zraněnou sežere. Naopak přátelská obětavá zebra počká na na svoji nej zebří kamarádku, která se nějak opozdila a třeba ji už pronásleduje lev. Tím si nad sebou podepsala ortel.

Samozřejmě, že po městech nepobíhají lvi a neloví pomalé chodce, ale do jisté míry se do tá přirovnat k lidskému životu. Kdo nejde s dobou, kdo se pořád ohlíží po ostatních a nehledí tolik na svůj prospěch jako na cizí, ten se daleko nedostane. Je důležité brát ohledy na ostatní ldi kolem sebe, ale nsmíme zapomínat na nás - na každého z nás.

Tímto bych vás chtěla upozornit, že ať se každý chvá jak chce, vždy to dělá, jak nejlépe umí, nebo alespoň jak mu přijde nejlepší.

Je lehké odsuzovat a obvniňovat - proto bychom to měli změnit. Chraňmě si své já, protože to je to nejcennější, co máme.